RESULTAT 2014

PDF

Plac


NR NAMN KLUBB D/H KLASS Tid Diff
1 1 Johan Kjölstad Team United Bakeries     H   -45km 2:08:40
2 3 Jerry Ahrlin  Team Santander    H   -45km 2:09:00 0:00:20
3 55 Carl Quicklund Östersunds SK H   -45km 2:09:26 0:00:46
4 7 Klas Nilsson Skellefteå XC  H   -45km 2:11:00 0:02:20
5 51 Oskar Kardin Östersunds SK H   -45km 2:11:00 0:02:20
6 83 Andreas Myran Steen Leksvik IL H   -45km 2:20:05 0:11:25
7 6 Erik Melin Söderström Östersunds SK/Team Ski&Run H   -45km 2:21:55 0:13:15
8 50 Erik Jonsson Rossöns IF     H   -45km 2:22:00 0:13:20
9 80 Erik Viklund Skellefteå XC  H   -45km 2:24:08 0:15:28
10 47 Robert Åström Hägglunds Skiteam  H   -45km 2:37:20 0:28:40
11 66 Kalle Larsson ÖSK/Team Coop H   -45km 2:40:23 0:31:43
12 54 Erik Strindlund Östersunds SK H   -45km 2:42:48 0:34:08
13 60 Håkan Wallberg Hägglunds Ski Team  H   -45km 2:44:20 0:35:40
14 49 Björn Wennblom Yuppie Ski Club    H   -45km 2:45:42 0:37:02
15 79 Fredrik Göransson Åsarna IK   H   -45km 2:46:28 0:37:48
16 26 Jakob Bergstrand Team Bergstrand/Åre Skidklubb H   -45km 2:47:58 0:39:18
17 62 Petter Berggrund Skidcenter H   -45km 2:49:06 0:40:26
18 84 Ola Karlsson Litsbygdens SK H   -45km 2:50:20 0:41:40
19 27 Fredrik Bernsten Spikbodarnas IK H   -45km 2:50:28 0:41:48
20 41 Göran Bäckman Alnö Race Team H   -45km 2:51:55 0:43:15
21 67 Fredrik Olofsson ÖSK/Team Coop H   -45km 2:52:20 0:43:40
22 24 Peter Spångberg IF Berguven H   -45km 2:52:50 0:44:10
23 70 Martin Axelhed Mälarö SOK H   -45km 2:53:00 0:44:20
24 46 John Arvidsson  Hägglunds Skiteam   H   -45km 2:53:05 0:44:25
25 73 Roger Hållstrand Åre LSK H   -45km 3:07:20 0:58:40
26 78 Jens Kirk Enklare Sport H   -45km 3:08:10 0:59:30
27 59 Öystein Engebretsen Yuppie Ski Club  H   -45km 3:09:37 1:00:57
28 56 Petter Storseth Trondheim Skiklubb  H   -45km 3:10:55 1:02:15
29 57 Morten Jakobsen Team Bryn B.  H   -45km 3:12:30 1:03:50
30 74 Simon Johansson IK Ymer H   -45km 3:14:23 1:05:43
31 82 Christian Friman Duveds IF H   -45km 3:18:20 1:09:40
32 37 Johan Qviberg Yuppie Ski Club H   -45km 3:20:51 1:12:11
33 61 Jonas Fagergren Åre SLK H   -45km 3:22:00 1:13:20
34 63 Mikael Skålén Duveds IF H   -45km 3:23:04 1:14:24
35 85 Per Appelgren Duveds IF H   -45km 3:25:42 1:17:02
36 31 Erik Dahlberg  Vattudalens LDK  H   -45km 3:31:44 1:23:04
37 77 Henrik Jonsson Häggsjöns IK H   -45km 3:39:44 1:31:04
38 75 Sverker Högbom Häggsjöns IK H   -45km 3:40:25 1:31:45
39 81 Johonny Nordman Aspås IF H   -45km 3:43:25 1:34:45
40 32 Jakob Svandal  Sauda IL  H   -45km 3:52:10 1:43:30
41 36 Andreas Friberg  IK Höa H   -45km 3:58:14 1:49:34
42 64 Johan Östrand IFK Aspudden-Tellus H   -45km 4:15:00 2:06:20
43 72 Ulf Wölker Undersåkers IF H   -45km 4:15:30 2:06:50
44 28 Erik Tengman Bävrarna H   -45km 4:28:30 2:19:50
2 Tore Björnseth Berdal Team United Bakeries     H   -45km DNF
5 Björn Gund Åsarna IK   H   -45km DNF
9 Mats G Andersson OK Skogshjortarna        H   -45km DNF
34 Ulf Fritzson Ulricehamns IF H   -45km DNF
40 Jesper Modin Piteå Elit   H   -45km DNF
42 Johan Persson  Järpens SK   H   -45km DNF
43 Martin Hammer Skogn IL H   -45km DNF
45 Nicklas Johansson  Järvsjöby IF  H   -45km DNF
48 Viktor Carlsson Skellefteå XC  H   -45km DNF
53 Nils Persson Östersunds SK H   -45km DNF
65 Markus Kempf Åre H   -45km DNF
69 Emil Kristiansson Frösö IF H   -45km DNF
71 Mikael Åkerlund Follafoss IL H   -45km DNF
76 Johan Mooe Häggsjöns IK H   -45km DNF
4 Håkan Emilsson     Offerdals SK   H   -45km DNS
10 David Berg  Bodsjöböle SK H   -45km DNS
21 Göran Svensk Östersunds SK H   -45km DNS
22 Karl Zeitz Team Oslo Sportslager-Moelven    H   -45km DNS
23 Johan Permansson Team J&A H   -45km DNS
25 Mathias Loqvist CCC 1000   H   -45km DNS
29 Espen Kveli Lierne IL H   -45km DNS
30 Auvo Dufva Åsarna IK   H   -45km DNS
33 Henrik Fritzson Råis   H   -45km DNS
35 Jörgen Nordlund  Ulricehamns IF H   -45km DNS
38 André Jakobsson  Östersunds SK H   -45km DNS
39 Mattias Elg  Åre Längdskidklubb  H   -45km DNS
44 Kasper Fjellner Åre Längdskidklubb  H   -45km DNS

Plac NR NAMN KLUBB D/H KLASS Tid Diff
1 13 Britta Norgren  Sollefteå/Team Ski ProAM  D   -45km 2:24:05
2 12 Lina Korsgren Falun-Borlänge SK/ Tema Ski ProAM  D   -45km 2:24:06 0:00:01
3 11 Laila Kveli Lierne IL/Team Santander D   -45km 2:35:59 0:11:54
4 17 Sofie Elebro IFK Umeå  D   -45km 2:37:10 0:13:05
5 18 Frida Hallqvist  Åsarna IK D   -45km 2:50:37 0:26:32
6 20 Carolina Edvall Säfsen D   -45km 3:32:52 1:08:47
7 19 Marie-Louise Danielsson Häggsjöns IK D   -45km 3:34:08 1:10:03
8 14 Yoie  Bohlin Rasta Runners D   -45km 3:35:07 1:11:02
9 16 Ingunn Svandal  Sauda IL  D   -45km 3:52:10 1:28:05
15 Malin Eriksson Bävrarna D   -45km DNS
Plac NR NAMN KLUBB KLASS D/H Tid Diff
1 219 Jonas Austad Henning Skilag -15km  H 0:42:04
2 234 Olle Jonsson Duveds IF -15km H 0:44:42 0:02:38
3 215 Olov Roos Östersunds SK -15km  H 0:47:04 0:05:00
4 235 Frode Jermstad            Team Skigo        -15km H 0:47:07 0:05:03
5 216 Anders Roos Östersunds SK   -15km  H 0:47:57 0:05:53
6 225 Olof Roos Ås IF -15km H 0:54:30 0:12:26
7 228 Olav Richardsson NCC IF -15km H 0:55:30 0:13:26
8 231 Anton Neiderbach Hägglunds Ski Team -15km H 0:56:38 0:14:34
9 211 Brynjar Farstad Stikklestad Eiendom -15km  H 0:58:10 0:16:06
10 210 Geir Kolstad Stikklestad Eiendom -15km  H 0:59:30 0:17:26
11 226 Oskar Gärdeman Prolaps SK -15km H 1:00:12 0:18:08
12 204 Tord Blomqvist SportsGym Åre -15km  H 1:00:39 0:18:35
13 203  Daniel Schalander   Team D&J -15km  H 1:02:35 0:20:31
14 220 Viktor Wallberg Hägglunds Ski Team -15km  H 1:02:45 0:20:41
15 209 Daniel Alverlind Östersunds SK -15km  H 1:05:00 0:22:56
16 208 Öystein Birkeland Sauda IL -15km  H 1:08:15 0:26:11
17 237 Andreas Forneman Swix -15km H 1:10:10 0:28:06
18 205 Helge Svandal  Sauda IL  -15km  H 1:16:20 0:34:16
19 212 Peter Bäckström IFK Mora -15km  H 1:16:23 0:34:19
20 206 Öyvind Svandal Team Svandal -15km  H 1:22:08 0:40:04
21 236 Per Weshold Duveds IF -15km H 1:23:00 0:40:56
22 222 Bernhard Bergström Södermalms Scoutkår -15km H 1:26:30 0:44:26
23 224 Pontus Niltoft Södermalms Scoutkår -15km H 1:30:50 0:48:46
24 223 Christopher Övall Södermalms Scoutkår -15km H 1:31:30 0:49:26
201 A Permansson  Team J&A     -15km  H DNS
214 Peter Glyt ÅreHyddan -15km  H DNS
217 Emil Persson Östersunds SK -15km  H DNS
Plac NR NAMN KLUBB KLASS D/H Tid Diff
1 233 Evelina Bångman Offerdals SK -15km D 0:49:25
2 218 Wilma Jönsson Östersunds SK -15km  D 0:52:40 0:03:15
3 232 Jennie Jirhed Östersunds SK -15km D 0:53:57 0:04:32
4 200 Mona Nilsson                  Hägglunds Ski Team -15km  D 0:58:00 0:08:35
5 207 Inger Svandal  Team Svandal  -15km  D 1:00:50 0:11:25
6 227 Johanna Ojala Team Leaseplan Go -15km D 1:01:20 0:11:55
7 213 Inger Dahlgren Spikbodarnas IK -15km  D 1:06:05 0:16:40
8 230 Ann Fahlander Åre LSK -15km D 1:10:10 0:20:45
9 221 Sara Björkebaum Järpens IF -15km D 1:18:00 0:28:35
10 202 Johanna Resare Team D&J    -15km  D 1:18:33 0:29:08
11 229 Kristina Borenberg Team Christer -15km D 1:22:08 0:32:43

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar